تعمیر و عیب یابی دستگاه الکتروکوتر+فروش

آشنایی با دستگاه الكتروكوتر (ECU) و کاربردهای آن در جراحی:

این ابزار جراحی الکتریکی جهت ایجاد برش و جلوگیری از خونریزی در اتاق عمل کاربرد وسیعی دارد ؛ به نحوی که در خونریزی ها برای ایجاد لخته، بریدن و شکافتن بافت ها و نابود نمودن بافت به روش سوزاندن بکار می رود.

این کار توسط اعمال جرقه های الکتریکی میان پروب و بافت که موجب تمرکز گرما و حرارت در محل مورد نظر و نابودی بافت می شود، انجام می گیرد.

مزایای استفاده از چاقوی برش الکتریکی نسبت به یک چاقوی برش مکانیکی ، امکان انعقاد هم زمان با برش و جلوگیری از پراکنده شدن سلولهای بیمار به بافت های اطراف است که مزیت بزرگی به شمار می آید.

این وسیله در ابتدا فقط برای عمل انعقاد بافت جهت جلوگیری از خونریزی مورد استفاده قرار می گرفت ولی در حال حاضر جهت برش بافت یا برش و انعقاد هم زمان مورد استفاده قرار می گیرد.

در برش الکتریکی ، جریانی از بدن بیمار عبور نمی کند، بلکه نوک پروب از طریق عبور یک جریان الکتریکی از سیم با مقاومت بالا گرم می شود. سپس گرمای انتقال یافته از نوک پروب به بافت ، باعث برش یا انعقاد آن می شود که به شکل پروب مورد استفاده بستگی دارد.

بیشترین کاربرد آن در کنترل و جلوگیری از خونریزی حین اعمال جراحی چشم، صورت، جراحی پلاستیک و ترمیمی است.

جلوگیری از خونریزی حین عمل جراحی علاوه بر آن که برای بیمار امری ضروری و حیاتی است، به جراح امکان می دهد تا ساختارهای بافت تحت عمل را به راحتی مشاهده نماید.

الکتروکوترهای خاص در جراحی های پوست و زنان مورد استفاده قرار می گیرند.

هنگامی که گرما از طریق پروب گرمایی جهت برش یا انعقاد به بافت اعمال می شود، چندین تغییر ممکن است اتفاق بیفتد که این تغییرات شامل موارد زیر می باشند:

۱. از هم پاشیدن سلول ها و آزاد شدن محتوای داخل آن ها
۲. بخار شدن آب داخل بافت که منجر به جمع شدن بافت می شود
۳. پروتئین سلول های خون و بافت تغییر شکل داده و به شکل لخته در می آید

نوک پروب مورد استفاده از طریق عبور جریان از سیم با مقاومت بالا گرم می شود و این گرما مستقیما به بافت اعمال می گردد. چهار نوع پروب الکتروکوتر با پوشش فلزی برای انعقاد و انواع دیگر برای برش و انعقاد همزمان مورد استفاده قرار می گیرد.

در حین برش الکتریکی ، میزان جریان عبوری از المنت ، گرمای تولید شده در پروب را تغییر می دهد. منبع تغذیه الکتریکی که از ولتاژ معمولی تغذیه می کند، میزان جریان عبوری از المنت را تنظیم می کند که از طریق کنترل های قرار گرفته بر روی دستگاه صورت می گیرد.

در برخی دستگاه ها، المنت حساس به دما مثل ترموکوپل ، با پروب ادغام شده و درجه حرارت را مانیتور می کند. همچنین برخی پروب های برش الکتریکی دارای یک منبع نور با شدت متغیر برای روشن کردن ناحیه مورد جراحی است.

استفاده از گاز آرگون جهت افزایش کارایی انعقادی این واحدها ، جلوگیری از خونریزی سریع و موثر بافت در ارگان هایی با عروق خونی فراوان را امکان پذیر می سازد که به کوترهای آرگونی معروف هستند.

برای انعقاد خون و خشکاندن بافت از پالس های سینوسی میرا شونده استفاده می شود. امواج سینوسی RF دارای فرکانس طبیعی ۲۵۰ تا ۲۰۰ KHZ است و معمولا ۱۲۰ پالس در ثانیه اعمال می شود.

ولتاژ مدار باز در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ ولت و توان بر روی بار ۵۰۰ اهمی در حدود ۸۰ تا ۲۰۰ وات است. مقدار ولتاژ و توان بستگی به کاربردهای ویژه دستگاه جراحی الکتریکی دارد.

عمل برش با منبع RF موج پیوسته انجام می گیرد. اغلب دستگاه ها در حین کار به دلیل اثر بارگذاری و کشیده شدن جریان ، قادر به تولید منبع پیوسته نبوده و نیاز به مدولاسیون دامنه است.

الکترودهای بکار رفته در سایز ها و شکل های مختلف موجود است. الکترود فعال شبیه چاقوی جراحی است با یک دسته ایزوله که توسط جراح گرفته می شود. سوئیچ دستی که بر روی دسته الکترود قرار دارد ، اعمال جریان به پروب را امکان پذیر می سازد ؛ در حالی که هدف پروب فعال ، اعمال انرژی به بافت از طریق نوک پروب است که به اعمال برش ، انعقاد یا هر دوی آن ها منجر می شود.

الکترود خنثی (Dispersive Electrode) دارای عملکرد متفاوتی است. نقش این الکترود در حقیقت تکمیل مدار اعمال F R به بیمار است، بدون آنکه چگالی جریان بالایی برای آسیب رساندن به بافت را داشته باشد که در ساده ترین حالت از یک پلیت بزرگ که زیر بدن بیمار قرار می گیرد، تشکیل می شود.

در بیشتر اعمال جراحی از یک الکترود خنثی ۲۷ سانتیمتر مربع که بر روی ران قرار می گیرد استفاده می شود. اساس کار دستگاه این گونه است که جریان الکتریکی از طریق کابل های مربوط و الکترود فعال به بدن بیمار اعمال می شود ، سپس جریان الکتریکی از طریق الکترود برگشتی Dispersive Electrode یا Return Electrode که در زیر بیمار قرار دارد و کابل مربوطه ، به دستگاه بر می گردد.

اثر گرمایی دستگاه که به تخریب بافت منجر می شود ، به وسیله مقاومت الکتریکی بافت به جریان با فرکانس و چگالی بالا ایجاد می گردد و دانسیته عبور جریان باعث برش بافت می گردد.

جهت جلوگیری از سوختن بافت ، الکترود برگشتی بایستی دارای سطح تماس بزرگ با بدن بیمار بوده تا مسیر خروجی با مقاومت کم و چگالی جریان پائینی را ایجاد می کند.

لوازم جانبی دستگاه:

۱. قلم تک قطبی
۲. الکترودهای قلم تک قطبی برای برش و انعقاد
۳. صفحه بیمار با کابل اتصال به دستگاه
۴. پدال پایی
۵. پنست دو قطبی و کابل اتصال آن به دستگاه

قلم تک قطبی :
دستگاه با انواع مختلفی از قلم های تک قطبی استاندارد ، سازگار است و الکترودهای متنوعی که به عنوان الکترود فعال در جراحی تک قطبی استفاده می شوند، نصب می شوند.

نصب و تعویض این الکترودها به آسانی صورت می پذیرد و جراح می تواند با چرخاندن هر الکترود ،جهت مناسب و موردنظر خود را انتخاب نماید.

روی قلم دو دکمه فشاری وجود دارد که جراح با فشردن دکمه زرد رنگ که به سر قلم نزدیکتر است، حالت Cutting و با فشردن دکمه آبی رنگ ، حالت Coagulation را انتخاب می نماید.

برای تمیز کردن قلم تک قطبی نباید از وان های شستشوی اولتراسونیک استفاده شود. همچنین ، برای تمیز کردن آن نباید از دستگاه های هوای داغ استفاده شود.

پس از هر بار استفاده از قلم تک قطبی ، با استفاده از الکل یا مواد ضد عفونی کننده ، سطح قلم و کابل را کاملا تمیز کنید. همچنین می توانید کابل و قلم را در محلول های ضد عفونی با توجه به دستورالعمل استفاده از مواد ضد عفونی کننده ، کاملا غوطه ور کنید.

البته این کار ممکن است از عمر مفید قلم، به خاطر اکسید شدن اتصالات و فیش ها بکاهد. پس از این کار ، قلم و کابل را کاملا با آب استریلیزه شده شستشو دهید.

سپس در صورت نیاز ، با استفاده از دستگاه اتوکلاو ، تا دمای حداکثر ۱۳۴ درجه سانتیگراد ، کابل و قلم تک قطبی را استریلیزه کنید.

هیچگاه کابل را به دور قلم تک قطبی نپیچید ؛ زیرا این کار باعث تغییر شکل کابل در دراز مدت می شود.

الکترودهای قلم تک قطبی :
انواع گوناگونی از الکترودهای فعال با شکل ها و ابعاد متنوع وجود دارد که جراح می تواند با انتخاب مناسب ترین نوع آن ها ، عمل جراحی را انجام دهد.

الکترودها باید از جنس مرغوب با صافی سطح بالا تهیه شده باشند که حتی الامکان از چسبیدن بافت به الکترود جلوگیری می کند.

برای تمیز کردن این الکترودها نباید از ابزار تیز مثل ، چاقو یا قیچی استفاده شود. زیرا خراب شدن سطح این الکترودها باعث چسبیدن بافت ها به الکترود در هنگام استفاده های بعدی می شود.

برای تمیز کردن الکترودها می توان از وان شستشوی اولتراسوند استفاده کرد و برای استریلیزه کردن نیز ، می توان از هوای داغ تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد استفاده نمود.

صفحه بیمار (پلیت کوتر):
انتخاب جنس و ابعاد صفحه بیمار، بستگی به توان خروجی مورد استفاده دارد. به منظور ایمنی بیمار ، لازم است با توجه به حداکثر توان خروجی مورد استفاده روی هر بیمار ، حداقل سطح تماس لازم برای صفحه بیمار رعایت شود.

صفحه بیمار از جنس سیلیکون هادی می باشد. نرمی و انعطاف پذیری این صفحه ، باعث سهولت استفاده و امکان بکارگیری آن در بخش های مختلف بدن بیمار می باشد.

همچنین امکان اتصال با ECG و یا آندوسکوپی به کانکتور این صفحه فراهم است. صفحه بیمار با یک کابل با طول ۳ متر به دستگاه متصل می شود. برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن صفحه بیمار ، دقیقا مشابه قلم تک قطبی عمل کنید.

پدال پایی :
برای فعال کردن ژنراتورها (Monopolar , Bipolar) می توان از پدال پایی دوتایی استفاده کرد.

در حالت Monopolar با فشار پدال زرد رنگ ، وضعیت Cutting انتخاب می شود و با فشار پدال آبی رنگ ، وضعیت Coagulation انتخاب می شود. ضمناً اگر به صورت همزمان دو پدال فشار داده شود ، هیچ کدام از ژنراتورهای تک قطبی فعال نمی شوند.

در حالت Bipolar هر کدام از پدال های زرد رنگ یا آبی رنگ به تنهایی و یا با هم فشار داده شوند، خروجی دو قطبی فعال می شود.

ساختار این پدال در مقابل ریزش آب و نفوذ مایعات محافظت شده است و نیز ضد اشتعال می باشد. ضد اشتعال بودن پدال ، بدین معناست که از این پدال می توان حتی در نواحی که احتمال نشت مواد بیهوشی یا ضد عفونی کننده قابل اشتعال وجود دارد، استفاده کرد.

ضمناً برای ضد عفونی کردن یا تمیز کردن سطح پدال ، از هر ماده ضدعفونی کننده حتی اگر قابل اشتعال باشد ، می توان استفاده کرد. برای حمل و نقل پدال نباید از کابل استفاده شود و حتی الامکان از اعمال فشار به محل اتصال کابل به پدال اجتناب شود.

همچنین از پیچیدن کابل به دور پدال به صورت محکم و با فشار خودداری شود.

در صورتی که از پدال های دیگری که ضد اشتعال نیستند استفاده شود ، باید توجه داشت که اولاً در تمیز کردن و ضد عفونی کردن آنها از مواد اشتعال زا استفاده نشود و ثانیاً در منطقه ۲۵ سانتی متری از محل هایی که احتمال نشت مواد بیهوشی قابل اشتعال وجود دارد ، مورد استفاده قرار نگیرد. این ناحیه مشهور به Medical Zone است.

پنست دو قطبی (بایپلار) :

انواع گوناگونی از پنست های Bipolar با شکل ها و ابعاد مختلف برای انعقاد بافت ها قابل استفاده است.

به غیر از انتهای دو سر پنست ، بقیه نواحی از مواد عایق پوشیده شده است که هنگام تماس با بافت ، به غیر از نوک پنست ، در نواحی دیگر انعقاد رخ نمی دهد و همچنین باعث سوزش دست جراح هنگامی که خروجی دو قطبی فعال می شود ، نخواهد شد.

در انتهای پنست (محل اتصال با کابل ) رابط خروجی دو قطبی قرار دارد.

نحوه ضد عفونی و استریل کردن کابل و پنست دو قطبی ، مشابه قلم تک قطبی است و تا دمای ۱۳۴ درجه سانتیگراد قابل استریلیزه کردن می باشند.

برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن و نگهداری پنست دو قطبی ، نکاتی که در تمیز کردن الکترودهای تک قطبی ذکر شد می بایست رعایت شود.

خصوصاً برای تمیز کردن نوک پنست از اشیای سخت و زبری که باعث از بین رفتن پوشش عایقی پنست می شود به هیچ عنوان استفاده نشود.

از اعمال فشار زیاد به پنست و یا باز کردن دو شاخه ی پنست از یکدیگر اجتناب شود. زیرا باعث خرابی پوشش های عایق روی پنست می شود.

از پیچیدن کابل دو قطبی به صورت محکم و با فشار خودداری شود. زیرا این کار باعث تغییر شکل کابل در دراز مدت می شود.

شکل و توضیح پالس های سینوسی در حالت انعقاد ،برش و ترکیب انعقاد و برش:

پالسهاي سينوسي ميراشونده در حالت انعقاد

شکل موجcoagulation

شکل موجcoagulation

۱– براي انعقاد خون و خشكاندن بافت۲۵۰ كيلو هرتز

۲ – داراي فركانس ۲۰۰

۳– با نرخ ۱۲۰ پالس در ثانيه اعمال مي شوند.

۴– داراي ولتاژ مدار باز حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ ولت

۵– توان خروجي مدار بر روي بار ۵۰۰ اهمي در حدود ۸۰ تا ۲۰۰ وات

دامنه ولتاژ و جريان خروجي مدار وابسته  به كاربردهاي ويژه دستگاه جراحي الكتريكي دارد.

امواج سينوسي در حالت برش

شکل موج cut

شکل موج cut

۱– فقط براي برش بافت است  داراي فركانس، ولتاژ و توان بالاتری می باشد ،رنج فركانسي آن  بين ۵۰۰ كيلوهرتز تا ۲٫۵مگاهرتز

۲– ولتاژ مدار بازآن به بزرگي ۹ كيلو ولت است.

۳– داراي سطوح توان خروجي بين ۱۰۰ تا ۷۵۰ وات وابسته به كاربرد آن می باشد.

جريان برش باعث خونريزي در محل بريدگي مي شود و جراح  همیشه نیاز به برش دادن بافت بدون خونریزی دارد.

امواج سينوسي تركيبي(در حالت برش و انعقاد):

شکل موج کات و انعقاد

شکل موج کات و انعقاد:

۱– براي برش همراه با انعقاد خون به کار می رود.

۲– فركانس موج سينوسي تركيبي، شبيه فركانس جريان برش

۳– داراي ولتاژ و توان بالاتر،ز به برش، بدون خونريزي دارد.

 

اجزای دستگاه الکتروکوتر 

قلم تك قطبي:

قلم های الکتروسرجری

قلم های الکتروسرجری:

انواع مختلفي از قلمهاي تك قطبي استاندارد موجود است. الكترودهاي متنوعي كه به عنوان الكترود فعال در جراحي تك قطبي استفاده مي شوند، بر روي آن نصب مي شوند.

قلم دستگاه الکتروکوتر

قلم دستگاه الکتروکوتر:

بر روي قلم دو دكمه فشاري وجود دارد که به رنگ های زرد و آبی هستند. با فشردن دکمه زرد حالت برش و دکمه آبی حالت انعقاد را برای ما مشخص می کند.

سرقلم های کوتر:

سرقلم های الکتروکوتر

سرقلم های الکتروکوتر:

در شکل سرهای مختلف قلم های کوتر را نشان می دهد آن هایی که کروی هستند به دلیل اینکه تشعشع کروی ساطع می کنند معمولا برای coag یا انعقاد استفاده می شوند برای زخم هایی که داخل بدن قرار دارند.

Bladetip:حالت برشی دارند و معمولا پخش هستند اما در Needleها عمل برش به صورت سوزنی انجام می شود مانند تیغ عمل میکنند و به طور عمقی عمل برش را انجام می دهند میتوان گفت در Needle تمرکز قلم ها در یک نقطه است.

 

الكترودهاي فعال قلم تك قطبي:

الکترودهای فعال قلم تک قطبی

الکترودهای فعال قلم تک قطبی:

این الكترودها در شكل ها و ابعاد متنوع وجود دارند. الكترودها بايد از جنس مرغوب ساخته شوند تا از چسبيدن به بافت جلوگيري شود.

 صفحه بیمار(plate یا الکترود برگشتی):

پلیت الکتروکوتر

پلیت الکتروکوتر

نقش اين الكترود تكميل مدار اعمال RF به بیمار است. چون الكترود برگشتي، سطح مقطع بزرگتري نسبت به الكترود فعال دارد، چگالي جريان خيلي كوچكتر است. (A/m2)همینطور جریان گذرنده از داخل الکترود پراکنده ،همان جریان گذرنده از داخل الکترود فعال است. در نتيجه بافت زير الكترود پراكنده، اندكي گرم تر است.پلیت ها معمولا ۲ صفحه ای هستند برای اینکه تشخیص بدن درست متصل شده است یا خیر. وقتی پلت به بدن انسان متصل می شود بین این ۲صفحه یک مقاومت ایجاد می شود.اگر اتصال به خوبی انجام شده باشد مقاومت درستی هم برقرار شده است. در صورتیاتصال نادرست دستگاه ارور پلیت می دهد.

  پدال پايي

پدال پایی الکتروکوتر

پدال پایی الکتروکوتر

در حالت تك قطبي :

– با فشار پدال زرد رنگ ، وضعيت برش انتخاب مي شود.

– با فشار پدال آبي رنگ ، وضعيت انعقاد انتخاب مي شود.

در حالت دو قطبي :

– هر كدام از پدال هاي زرد يا آبي به تنهايي و يا با هم فشار داده شوند،خروجي دو قطبي فعال مي شود.

پدال  در مقابل ريزش آب و نفوذ مايعات محافظت شده و نيز ضد اشتعال است.

-۵ الكترود فعال دو قطبي (پنست دو قطبي):

 

الکترودهای فعال دو قطبی

الکترودهای فعال دو قطبی

ScreenShot_20160710175922

براي انعقاد بافت ها قابل استفاده است. انواع گوناگوني از پنست هاي دوقطبي با شكل ها و ابعاد مختلف وجود دارند.

از ویژگی های الکترود فعال دوقطبی می توان گفت به غير از انتهاي دو سر پنست ، بقيه نواحي از مواد عايق پوشيده شده اند.

کلیدهای کنترلی دستگاهو نشانگرهای آن ها:

  1. stand by:کلید های کنترلی دستگاه

این دکمه را فشار دهید تا مولد(ژنراتور) الکتروسرجری در حالت نگه داشتن قرار گیرد. بهمحض روشن شدن، حافظه دستگاه تنظیمات آن را حفظ کرده و بر روی صفحه نمایش نمایان خواهد شد.

۲٫Ready:

ScreenShot_20160710171621

با فشار دادن این دکه دستگاه در چند وضعیت می تواند قرار گیرد که با انتخاب گزینه مد نظر برروی صفحه نمایش آشکار می شود.این وضعیت ها عبارتند از توان خروجی،صفحه نمایش و هشدارها.

۳٫Mono polar:

ScreenShot_20160710171630

با فشردن این دکمه کنترل از طریق پدال پایی فعال می شود.

۴٫Bipolar:

ScreenShot_20160710171637

زمانی که از پدال پایی مونوپلار استفاده می کنید با فشردن این کلید خروجی bipolar انتخاب می شود.

۵٫Power up:

ScreenShot_20160710171646

این modeبرای افزایش توان دستگاه است. اگر به طور ادامه دار این دکمهرا برای چند لحظه فشار دهید توان تا میزان MAX افزایش می یابد.

۶٫Power Down :

ScreenShot_20160710171654

با انتخاب این mode توان دستگاه کاهش می یابد و همینطور با فشردن دکمه آن برای چند دقیقه توان تا حد MINکم می شود.

۷٫pure cut:

ScreenShot_20160713111801

این دکمه را فشار دهید تا عمل کات(برش) با کمترینlevel بدون خونریزی انجام شود.

۸٫Blend:

ScreenShot_20160713111811

با فشردن این دکمه گزینه برش دادن فعال می شود با مینیمم مقدار خونریزی.

۹٫Blend2:

ScreenShot_20160713111818

بوسیله ایت دکمه عمل کات با میزان میانه و نرمالیاز توقف و خونریزی انجام می شود.

۱۰٫Blend3:

ScreenShot_20160713111825

بیشترین مقدار توقف خونریزی را در حین عمل کات دارد.

 

حالت هاي خروجي دستگاه الكتروكوتر:

ure cutting) 1. برش خالص

– از الكترودهايي با ضخامت كم مانند الكترودهاي سوزني، چاقويي،  lancetو الكترودهاي حلقوي استفاده مي شود.

pure coagulation) 2.‎ انعقاد خالص

انعقاد خالص در جراحي عمومي كاربرد زيادي دارد.گستردگي ناحيه انعقاد به وسيله تغيير شدت جريان همراه با انتخاب الكترود مناسب كنترل مي شود.

  1.  تركيب حالت برش و انعقاد(blended)
  2. ray-coagulation4.‎ يا Fulguration

– براي توقف خونريزي عروقي كه مستقيماً در دسترس نيستند، از اين روش استفاده مي شود.

– با جريان فركانس بالا، ولتاژ زياد و مدولاسيون قوي انجام مي شود.

– نيازي به تماس الكترود با بافت نيست.

– از الكترودهاي باريك و كوچك استفاده مي شود.

  1. ۵. انعقاد دو قطبي:(Bi-coagulation)

– براي انعقاد با دقت زياد در جراحي هاي اعصاب و جراحيهاي ظريف و جراحي عروق استفاده مي شود. (micro surgical)

– در اين روش الكترود پراكنده وجود ندارد.

۶.انعقاد دو قطبي اتوماتيك:

– فرمان انعقاد به صورت تأخيري و پس از تماس الكترود دو قطبي با بافت صورت مي گيرد.

همینطور نيازي به استفاده از پدال پايي نيست.

نمودار های توان خروجی در مقایسه با امپدانس(مقاومت):

این نمودار ها نسبت تغییر مقاومت به توان خروجی دستگاه را در mode هایمختلف نمایش می دهند. همانطور که در نمودار مشاهده می کنید توان یک مقدار ثابت دارد در واقع با تغییر دادن در امپدانس و کم و زیاد کردن آن ، توان نباید تغییر کند زیرا در حین عمل جراحی اگه توان کم یا زیاد شود به طور مثال در یک ناحیه به طور عمقی برش می زند و ددر یک ناحیه کمتر.بنابراین هرچه خطوط توان صاف باشد نمودار بهتر است و این عمل عملکرد درست دستگاه الکتروسرجری را نشان می دهد.

برای کالیبراسیون الکتروکوتر از دستگاه زیر استفاده می شود بر اساس منوی دستگاه نقشه ای انتخاب می کنیم و برروی ان پیاده سازی می شود. سپس الکتروسرجی از این طریق تست می شود در ادمه تصاویری از نحوه کالیبراسیونالکتروکوتر مشاهده می کنید.

کالیبراسیون الکتروکوتر

کالیبراسیون الکتروکوتر

کالیبراسیون الکتروکوتر

کالیبراسیون الکتروکوتر

ScreenShot_20160710180040

ScreenShot_20160710180159

ScreenShot_20160710180218

 ScreenShot_20160710180128

هشدارها و احتياط هاي لازم در هنگام استفاده از دستگاه الكتروكوتر:

سوختگي هاي پوست بيشترين مشكل گزارش شده است  که  مهمترين علت آن عدم اتصال مناسب الكترود برگشتي با بدن بيمار است.

ممكن است جريان برگشتي از بدن بيمار به سطوح نسبتاً كوچك اشياء رسانا مانند تخت جراحي، نگه دارنده ها و لوازم ديگر منتقل

مي گردد. بالا رفتن چگالي جريان در آنها باعث ايجاد سوختگي در بيمار مي شود.

 

 

Image: 

آدرس :تهران جنوب به شمال اتوبان نواب قبل از پل کمیل ساختمان کالای پزشکی ایران (اقاقیا)واحد ۱۲۱ 

شرکت پیشگامان طب اقاقیا

تلفکس :   ۰۲۱۵۵۴۳۵۰۶۳ 

تلفن همراه:  ۰۹۱۲۰۵۰۶۶۱۴   , ۰۹۱۲۵۴۶۷۱۴۲

ایمیل: ptaghaghia@gmail.com

وب سایت: www.ptaghaghia.ir