نکات طلایی که باید در خرید تشک‌های مخصوص بیماران بدانیم

  بیمارستان به محلی می‌گویند که در آن انواع خدمات درمانی برای معالجه بیماران به‌ صورت تخصصی ارائه می‌شود. از طرفی تجهیزات پزشکی، لوازم و وسایلی هستند که برای شناخت، درمان بیماری‌ها و نگهداری از بیماران در بیمارستان مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از تجهیزات تشک بیمارستانی است. تشک‌های بیمارستانی روی تخت قرار داده شده و برای آرامش و استراحت بیمار کاربرد دارند.

انتخاب تشک مناسب تخت‌های بیمارستان برای وضعیت بیماران ضروری است. بیماران وقتی بتوانند خواب راحت و مطلوبی داشته باشند، جسم و روح‌شان سریع‌تر درمان می‌شود.

افرادی که قادر به خارج شدن از رختخواب نیستند و یا به هر نحو و دلیلی قسمتهایی از بدنشان دائما تحت تماس و فشار با سطح زیرین است (مانند نشستن طولانی مدت بر روی ویلچر) ممکن است دچار زخم بستر شوند، چون وزنشان دائما روی یک قسمت از بدن است و به همین خاطر ذخیره خون در آن قسمت بدن کاهش می‌یابد و در نتیجه بافت‌های بدن در آن قسمت می‌میرند و از بین می‌روند. انواع تشکها و زیراندازهای مواج ضد زخم بستر برای جلوگیری از ایجاد و یا درمان زخم بستر به کار میروند بنا براین خرید تشک مناسب برای این افراد حیاتی است و به آنها در تحمل کردن شرایط سخت کمک می‌کند.  با توجه به میزان و شدت زخم های بستر در سه مرحله  تقسیم بندی میگردند.

 شکل ظاهری زخم های بستر :

۱- پوست سالم است ولی قرمز شده و وقتی با انگشت به آن فشار میاوریم سریع سفید نمیشود. پوست ممکن است دردناک، سفت، نرمتر از معمول، سردتر یا گرم تر از معمول شود.

۲- زخم بستر، لایه رویی پوست - اپیدر م را از بین میرود. یک زخم کمی فرو رفته به رنگ صورتی یا قرمز در محل تشکیل میشود و ممکن است در محل تاول تشکیل شود. زخمهای بستر درجه یک و دو با درمان مناسب میتوانند در عرض چند هفته بهبود یابند. 

۳- عارضه زخم در این مرحله حاد تر و عمیق تر است . عارضه زخم بستر بیشتر ممکن است در نواحی از بدن رخ دهد که فاصله بین استخوان و پوست نسبتا کم است. همچنین ایجاد زخم بستر تنها متوجه افرادی که به طور طولانی مدت مانند موارد کما و یا نقاهتهای طولانی بعد از عمل بستری هستند و یا خوابیده اند . یا مانند افرادی که دائما بر روی ویلچر نشته اند و یا  برخی از افراد به‌ ویژه افراد کهنسال به دلیل مشکلات حرکتی به رختخواب خود وابسته هستند  نیست. 

 هنگام خرید تشک بیمار باید به چند مورد توجه کنید. باید از قبل بدانید که تختخواب بیمارتان چگونه است. آیا الکتریکی است و با کنترل از راه دور کار می‌کند؟ یا آن را باید به صورت دستی تنظیم کنید؟ با توجه به نوع تخت های بیمارستانی مورد استفاده در منزل یا بیمارستان، می‌توانید تشک مناسب را انتخاب کنید .

انواع تشک‌های مناسب بیماران:

۱- تشک‌های فنری

۲- تشک‌های مموری فوم

۳- تشک مواج سلولی

۴- تشک با قابلیت کنترل هوا (بادی )

۱- تشک فنری :

درون این تشک از فنرهای فلزی (گاهی‌اوقات در ترکیب با فوم باکیفیت) کار گذاشته می‌شود. تعداد فنرها به طور یکسان در کل تشک قرار می‌گیرند تا همه قسمت‌های تشک بتواند بدن فرد را به درستی نگه‌دارد و بدن دچار انحناء در ناحیه کمر نشود. البته این نوع تشک مناسب افرادی است که به روی شکم می‌خوابند. زیرا با اطمینان می‌تواند فرد را در وضعیت خوب و راحتی نگه‌دارند. از آنجایی هم که هوا را به خوبی از خود عبور می‌دهند، موجب خنکی سطح و آسایش فردی می‌شوند که روی آن خوابیده است. این تشک در اندازه‌، طراحی و تعداد فنرهای مختلف تولید می‌شود. درضمن اقتصادی‌ترین تشک موجود در بازار است.

۲- تشک مموری فوم :

این تشک‌ها، جدیدترین و محبوب‌ترین تشک‌های بازار هستند که پزشکان و کارشناسان خرید این تشک را بیش از هر نوع تشک دیگر توصیه کرده‌اند. در تولید این تشک از چند لایه فوم استفاده می‌شود که می‌تواند فرم و شکل بدن را به خوبی حفظ کند و جلوی انحناء بدن، به‌ویژه در قسمت کمر را بگیرد. در واقع از این فوم‌ها در تولید تشک‌های طبی معمولی هم به‌کار استفاده می‌شود. استفاده از مموری فوم در تولید تشک، نیاز به جابه‌جا و سر و ته کردن را حذف کرده است. در ضمن دوام این نوع تشک بسیار بالاست .

۳- تشک مواج سلولی :

درون این تشک‌ها حفره‌های حاوی هوا وجود دارد که این حفره‌ها با تغییر حالت بدن و فشار موجود، با پر و خالی شدن از هوا، نقاط فشار بدن را در حالت مناسبی قرار می‌دهد. به این وضعیت موج‌درمانی می‌گویند.  تشک مواج به وسیله دو کانال مجزا فشار وزن بیمار بر روی بستر را در نقاط مختلف بدن جابه‌جا می‌کند و بدینوسیله از ثابت ماندن تمام فشار وزن بیمار در یک نقطه خاص جلوگیری می‌کند. این نوع تشک مناسب بیمارانی است که مجبور به استراحت طولانی‌مدت در رختخواب هستند و در معرض زخم بستر قرار دارند. درواقع این نوع تشک  از ابتلا به زخم بستر پیشگیری می‌کند. همچنین با ویژگی موج‌درمانی این تشک، سیستم جریان خون بیمار و وضعیت پوست او بهتر می‌شود. ااین  تشک برای افرادی که مشکل حرکتی دارند یا در خطر زخم‌های ناشی از فشار وزن بدن روی تشک هستند، انتخاب بسیار مناسبی است

۴-  تشک با قابلیت کنترل هوا (بادی ):

این تشک هم از هوا پر است و به‌گونه‌ای تولید شده که می‌تواند جلوی نشت هوا را بگیرد. این نوع تشک هم مانند تشک‌های مواج، نقاط فشار روی بدن بیمار را حذف می‌کنند و هوا در آن به آهستگی (۱۰۰ لیتر در دقیقه) جریان دارد. این شرایط باعث می‌شود دمای معمولی پوست کاملا حفظ شود. همچنین پارچه به‌کار رفته در این تشک، بخار را جذب کرده و از رطوبت اضافی می‌کاهد. بدین ترتیب فرآیند درمان جراحت‌ها و زخم‌های بیماران را سرعت می‌بخشد. این تشک برای افرادی که توانایی تحرک ندارند و همچنین کسانی که شب‌ها به شدت عرق می‌کنند یا اختلال خواب دارند، ایده‌آل است.

نکته قابل توجه اینکه تشک‌هایی در بازار وجود دارد که ویژگی‌های تشک با قابلیت کنترل هوا و تشک مواج سلولی را با هم ترکیب کرده و فرآیند درمان جراحت‌های بیمار را بهبود می‌بخشد؛ همچنین از ایجاد زخم بستر پیشگیری می‌کند.

راهنمای خرید تشک‌های مخصوص بیماران:

 ۱- عملکرد و و یژگی‌های خاص را در نظر بگیرید. (هنگام خرید تشک مخصوص بیماران باید نوعی خریداری کنید که مانند تخت، قابلیت خم و تا شدن داشته باشد.همچنین به دلیل اینکه برخی از بیماران مجبور به استراحت طولانی‌مدت هستند، باید به ضخامت مناسب تشک‌ها هم توجه شود. در واقع تشک باید آنقدر نازک باشد که بتواند خم و تا شود و در عین حال آنقدر ضخیم باشد که فرم بدن بیمار را به خوبی حفظ کند.)

۲- از مواد به‌کار رفته در تشک و قیمت تشک اطلاع یابید. ( بیشتر تشک‌های بیمارستانی و مخصوص بیماران، از نوع فنردار یا فوم‌دار هستند. نوع فنردار آن ارزان است و چنانچه بودجه‌ تان محدود است، می‌توانید از این نوع تشک تهیه کنید. البته تشک‌های فوم‌دار هم خیلی گران نیستند و از آنجایی‌که عملکردی بهتر از تشک‌های فنردار دارند، متخصصان خرید این نوع تشک را توصیه می‌کنند. گران‌ترین نوع تشک هم تشک مواج است اما برای آسایش بیماران، بهترین نوع تشک به حساب می‌آید.)

۳- تحمل وزن چقدر باشد. (تشک‌های فنری معمولا تا ۱۱۴ کیلوگرم وزن را تحمل می‌کنند. اما تحمل وزن تشک‌های فوم‌دار، ۱۲۵ تا ۱۸۰ کیلوگرم است. برخی از تشک‌هایی که مخصوص افراد سنگین‌وزن هستند، طوری تولید می‌شوند که وزن‌های بیش از ۱۸۰ کیلوگرم را هم تحمل کنند.)

۴- اندازه تشک بیمارستانی چقدر باشد؟( بیشتر تشک‌های مخصوص تخت‌های بیمارستانی، حدود ۲۰۰ سانتی‌متر طول و ۹۰ سانتی‌متر عرض دارند. اما تشک‌های بزرگتر از این هم وجود دارد. پیش از خرید تشک باید اندازه‌های تخت‌ بیمار را بدانید و سپس تشک مناسب تخت را خریداری کنید. )

 

Image: 

آدرس :تهران جنوب به شمال اتوبان نواب قبل از پل کمیل ساختمان کالای پزشکی ایران (اقاقیا)واحد ۱۲۲

شرکت پیشگامان طب اقاقیا

 

تلفن همراه:  , ۰۹۱۲۵۴۶۷۱۴۲

ایمیل: ptaghaghia@gmail.com

وب سایت: www.ptaghaghia.ir